Władca Pierścieni

Władca Pierścieni” to cykl fantasy autorstwa J. R. R. Tolkiena, brytyjskiego pisarza, który swym dziełem przeszedł do legend światowej literatury. Seria bowiem, od ukazania się w oryginale w latach 1954-1955, nie tylko stała się wielkim bestsellerem, ale także inspiracją dla całych przyszłych pokoleń twórców fantasy. Wzorce znane z książek Tolkiena stały się podstawą budowania fantastycznych światów, pewnego rodzaju fundamentem, na którym zbudowano cały, bardzo płodny dzisiaj, gatunek. W Polsce po raz pierwszy serię wydano w latach 1961-1963. Dzisiaj czytelnik poznać może opisywaną historię aż w trzech różnych tłumaczeniach: Marii Skibniewskiej, Jerzego Łozińskiego lub Cezarego i Marii Frąc. Dzieło doczekało się także głośnej ekranizacji w postaci filmowej trylogii, która przyciągnęła do kin prawdziwe tłumy.

Skład serii

Seria jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej książki Tolkiena ze świata Śródziemia, która nosi tytuł „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W tłumaczeniu Marii Skibniewskiej pierwszy tom nosi nazwę „Drużyna Pierścienia” (chociaż w najstarszym wydaniu użyto tytułu „Wyprawa”). Przy „Drużynie Pierścienia” zostali również państwo Frącowie, natomiast Jerzy Łoziński użył tytułu „Bractwo Pierścienia”. Przy następnych tomach tłumacze byli już w tym aspekcie jednak zgodni – drugi tom nosi nazwę „Dwie wieże”, a trzeci „Powrót Króla”. Co ciekawe, każda z trzech części podzielona jest na kolejne dwie. W początkowym zamierzeniu Tolkiena miały być osobne księgi, natomiast ze względu na ich objętość wydawca postawił warunek wydania tekstu w postaci trzech tomów.

Fabuła

Władca Mroku, Sauron, pragnie odzyskać Jedyny Pierścień, który zagwarantuje mu moc niezbędną do zapanowania nad całym Śródziemiem. Powoli odzyskuje on siłę i rozpoczyna kierowanie ze swojej siedziby, Mordoru, poszukiwań zaginionego artefaktu. Gandalf Szary tymczasem przybywa do spokojnego, pospolitego Shire zamieszkałego przez poczciwych hobbitów. Czarodziej odkrywa, że pierścień, w którego posiadaniu jest Bilbo Baggins jest w rzeczywistości owym Jedynym Pierścieniem. Gandalf zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie ciąży nad hobbitami i przekonuje Bilbo, że przedmiot ten należy zniszczyć. Tej trudnej misji podejmuje się Frodo Baggins wraz z trójką swoich przyjaciół hobbitów. Do kompanii dołącza Aragorn, następca tronu Gondoru, rezolutny krasnolud Gimli, dostojny elf Legolas, a także człowiek z Rohanu, Boromir. Cała drużyna wyruszy w niebezpieczną wędrówkę, od której powodzenia zależeć będzie cała przyszłość Śródziemia. Tylko w ten sposób przeszkodzić można bowiem planom zawładnięcia światem przez złego Saurona…

„Kamienie na szaniec”

Wstępu słów kilka

Książka pod tytułem „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego została wydana w 1943r. przez Polskie Państwo Podziemne. Jest zaliczana do literatury faktu, ponieważ została oparta na wydarzeniach, które zdarzyły się naprawdę (koniec lat 30. i okres okupacji niemieckiej). Zawiera opowiadania o losach kilku członków grupy zwanej Szarymi Szeregami (powołanej 27 września 1939r.), która działała w Warszawie w czasie II wojny światowej.

Zarys bohaterów i fabuły

Jan Bytnar „Rudy”, Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” oraz Tadeusz Zawadzki „Zośka” to bohaterowie, którzy w 1939r. kończą Liceum im. Stefana Batorego i zamiast podjąć się realizacji swoich planów – zostają zobowiązani do tego, aby zmierzyć się z wojenną rzeczywistością. Musieli bardzo szybko dojrzeć, aby sprostać obowiązkom, jakie niosło ze sobą dorosłe życie. Każdy z nich miał swoje cele, marzenia i plany na przyszłość, lecz nie mieli wyboru i musieli je porzucić, aby walczyć za ojczyznę. Harcerstwo było ich wspólną pasją, należeli do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Późniejsza działalność chłopców w Małym Sabotażu i Dywersji dała im poczucie solidarności, zbudowała w nich odwagę i miłość do ojczyzny. Dzięki akcjom, które organizowali, nauczyli się pracy w grupie oraz szybkiego podejmowania decyzji.

Każdy z nich był obdarzony różnymi uzdolnieniami. Zośka posiadał zdolności przywódcze i umiejętności przewidywania, dlatego miał opinię świetnego organizatora. Alek był niezwykle zaradnym, pracowitym i opanowanym w każdej sytuacji. Był również znakomitym sportowcem – lekkoatletą. Ostatni z głównych bohaterów (Rudy) miał wiele talentów, między innymi był świetnym kucharzem i tancerzem.

Bohaterowie książki byli w stanie oddać swoje życie, aby uratować przyjaciela. Rudy zginął, gdyż nie chciał wydać swoich przyjaciół niemieckim oprawcom. Alek natomiast – biorąc udział w akcji, która miała na celu odbicie Rudego – został śmiertelnie postrzelony. Zośka poległ podczas swojej ostatniej akcji w Sieczychach, ponieważ został raniony kulą w pierś.

Podsumowanie

Książka opowiada o przyjaźni i walce z okupantem; o młodych ludziach, których dorastanie przyspieszył wybuch II wojny światowej.

 „Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.” – tak o Rudym, Alku i Zośce napisał autor opowieści. W pełni zgadzam się ze słowami Aleksandra Kamińskiego, gdyż dla bohaterów „Kamieni na szaniec” nie było rzeczy niemożliwych. Swoim zachowaniem udowodnili, że patriotyzm, wierność, czy przyjaźń mają ogromną wartość.

 

Przed „Zmierzchem”

Pierwsze szaleństwo

Pamiętniki wampirów„, które zostały napisane przez L.J. Smith, powstały w 1992 roku, na długo zanim wybuchło wielkie szaleństwo wokół wampirów w gatunku Young Adult, jeszcze zanim nawet nastąpił czas „Zmierzchu”. Z biegiem lat ten gatunek urósł i przyniósł wiele wspaniałych tytułów, w tym kilkanaście kontynuacji serii oraz adaptację w 2009 roku. Serial pokochały miliony widzów na całym świecie i przyniosły autorce ogromną sławę.

Fabuła

Rozchwytywana seria opowiada historię trojga młodych ludzi. Elena jest popularną nastolatką, której pozornie niczego nie brakuje. Jest królową szkoły, ma względy, sławę, wygląd i przyjaciół, nie może za to mieć jednego. W malutkim miasteczku Fell’s Church pojawia się tajemniczy nieznajomy. Jest nim wampir Stefan Salvatore, który nie chce mieć nic wspólnego z Eleną, nawiedzany tragiczną przeszłością. Podąża za nim jego brat, Damon, targany żądzą zemsty za zdradę. Oboje mroczni, niebezpieczni i nieśmiertelni, i ona jedna, rozdarta pomiędzy nimi.

Czytając tę książkę, można naprawdę poczuć, że jest to jedna z pierwszych książek w tym gatunku. Jest to w jakiś sposób przewidywalna, a jednocześnie świeża lektura, w której autorka po prostu płynie z prądem, zamiast próbować ulepszać książkę, tak jak to robi się z bardziej współczesnymi pozycjami. Główna bohaterka jest filmową „wredną dziewczyną”, nieco arogancką, która zmaga się z własnymi młodzieńczymi problemami, a głównie pierwszymi zauroczeniami. Przez całą historię towarzyszą jej dwaj bracia, którzy nienawidzą siebie nawzajem, skrywają wiele sekretów i są chodzącymi zagadkami dla bohaterki, jak i czytelników. Pomagają oni zachować nastrój niepokoju i tajemniczości w książce. Fabuła posiada całą gamę pobocznych postaci, dzięki którym można poznawać nowe fakty i nigdy nie jest nudno. „Pamiętniki” różnią się na tle innych pozycji o wampirach tym, że mają wiele cech, które należą tylko do nich, np. modę lat dziewięćdziesiątych, jak różowe sukienki, albo atmosferę małego miasteczka z dawnych lat, z odpowiednią, by zaciekawić czytelnika, dozą historii. Ponadto opowieść ta różni się pod wieloma względami od serialu, pozwalając odkrywać ulubioną przez widzów historię na nowa, zachowując enigmatyczność i klimatyczność, aż do samego końca.

„Pamiętniki wampirów” to usytuowana w szkolnym klimacie książka fantastyczna dla nastolatków, z dużą dozą mroczności, opowiadająca o miłości, pragnieniu krwi, obsesji, zdradzie, rodzinie i przyjaźni. To jedne z tych bardzo łatwych i szybkich w czytaniu lektur, które są przyjemne, szczególnie, gdy sięga się po nią w nastoletnich latach. Jest to dobra pozycja dla tych, którzy dopiero chcą się „wkręcić” w czytanie, gdyż jest ona jednym z najczęściej wymienianych tytułów wśród „książek, które sprawiły, że zacząłem czytać”.